Wyrażam zgodę na otrzymywanie newsletterów (możesz się wypisać w każdej chwili)

FreshMail.pl

Różnice między sekretarką a kierownikiem biura

sekretarka-kierownik-biura-ursago

Różnice między sekretarką a kierownikiem biura

Tytuł już sam w sobie sugeruje, że zajmę się dziś różnicami między sekretarką  a kierownikiem biura. Jednak na wstępie, wspomnę, że w swojej pracy oprócz pomocy sekretarkom czy kierownikom biura, staram się być także pomocą dla osób, które nimi kierują. Chciałabym by obie strony widziały w administracji wartość i szanse, jakie ona za sobą niesie. To spore wyzwanie.

Dlatego dziś przygotowałam artykuł, który chciałabym by wsparł obie te strony. By pokazał zarządzającym jakie są różnice i jak ważne jest rozróżnienie tych kompetencji czy zadań. Ale także by zobrazować to kandydatkom i uświadomić obecnym pracownikom jakie są możliwości i dlaczego to jest ważne.

Od dłuższego czasu obserwuję wątpliwości co do nazewnictwa, kompetencji i podziału obowiązków osób pracujących w administracji. Bywa to mylące nie tylko dla zarządzających, ale także dla samych pracowników czy nawet już kandydatów. Myślę, że źródłem tego jest przeplatanie się zadań w obrębie sekretariatu i administracji oraz struktury samej organizacji.

 

W małych firmach dosyć często funkcje tych stanowisk, o których zaraz przeczytasz, są po prostu połączone w jedno. Z oczywistych wręcz względów nie ma potrzeby zatrudniania większej liczby osób, skoro struktura jest dosyć płaska, a i ilość zadań jest mniejsza.

Jednakże warto zapamiętać, o czym będę jeszcze przypominać, że:

w ślad za wzrostem ilości i zakresu obowiązków, powinien się zmieniać (jeśli mamy na celu podtrzymywanie motywacji) status pracownika, jego pozycja i wynagrodzenie.

 

Dodam jeszcze, że celem tych moich porównań i tłumaczeń jest wzrost świadomości i istotność rozgraniczania tych dwóch funkcjiGłównie po to by:

 1. Kandydatki znały różnice i już na początku wiedziały jaką ścieżkę rozwoju należy/można przejść w tym obszarze,
 2. Zarządzający mogli dobrze dobierać sobie pracowników wedle ich umiejętności i zakresu obowiązków,
 3. Poziom płac był adekwatny do zajmowanego stanowiska i odpowiedzialności,
 4. Kreować ważność obszaru zarządzania administracją w kontekście pracowników i właścicieli firm.

 

Samo nadawanie tytułów stanowiskom pracy w administracji bywa dosyć proste. Wszystkie są do siebie bardzo zbliżone. Do najczęstszych zaliczyłabym:

 • Sekretarka
 • Asystentka biura
 • Asystentka zarządusekretarka-kierownik-biura-ursago
 • Koordynator biura
 • Specjalista ds. Administracyjnych
 • Administrator biura
 • Kierownik biura

 

Niezależnie jednak od przyjętej nazwy zakres obowiązków jest związany stricte z administracją. To wręcz oczywiste. Natomiast śmiem twierdzić, że poziom obowiązków czy odpowiedzialność są już zbieżne. Dlaczego? Inną funkcją jest praca sekretarki, a zupełnie inną jest bycie kierownikiem biura. Ktoś kiedyś powiedział, że słowo kierownik zobowiązuje. Coś w tym jest.

Zdarza się, że osoba pracująca na stanowisku sekretarki ma zakres obowiązków odpowiadający kierownikowi biura. Albo kierownik jest nazwany sekretarką, a robi znacznie więcej niż bazowe zadania na tym stanowisku.

sekretarka-kierownik-biura-ursago

Ja przechodząc ścieżkę zawodową zaczynałam od sekretarki, by dotrzeć do funkcji kierownika biura. Wiem zatem, że te dwie pozycje zawodowe (na nich się dziś skupię!) są od siebie zupełnie różne. I z tego muszą sobie zdać sprawę nie tylko szefowie, lecz także, a może przede wszystkim, już kandydatki na te stanowiska.

Znów padnie pytanie: dlaczego? Poniżej zamieszczam spis, który dosyć jasno pokazuje różnice między zakresami obowiązków obu tych stanowisk.


                               SEKRETARKA

                 KIEROWNIK BIURA
 


Obsługiwanie korespondencji przychodzącej i wychodzącejZarządzanie, koordynacja, odpowiedzialność za  przepływ informacji
Obsługa telefoniczna rozmów przychodzących i wychodzącychNadzór, wsparcie i zarządzanie pracami zleconymi przez kadrę zarządzającą i zarząd
Pierwszy front dla klienta i osób wizytujących firmęKoordynacja, prowadzenie spotkań administracyjnych i spotkań zarządu
Podstawowe zamówienia artykułów spożywczych i biurowychKontrola wydatków i odpowiadanie za budżet biura – nadzór nad współpracą z poddostawcami
Zamawianie biletów podróżnych i hoteliNadzór nad wszelkimi procedurami i politykami administracyjnymi biura
Raportowanie do działu administracji, zarządzającego nimMonitoring oraz wdrażanie skutecznych metod zarządzania w obszarze administracji
Podległość strukturalna osobie w administracjiBezpośrednim przełożonym jest dyrektor zarządzający

 

Chciałabym być dobrze zrozumiana, zdaję sobie sprawę, że są przedsiębiorstwa gdzie takiego rozgraniczenia stanowisk nie ma. Jednak warto wiedzieć, że to są dwie różne grupy pracowników. Każda z nich odpowiada za obszar administracji, ale z innej perspektywy.

 

Zatrudniając sekretarkę wiemy, że do jej podstawowych zadań należy: obsługa telefonu, korespondencji, zamówień, poczty i inne. Natomiast kierownik biura także może za to odpowiadać, ale pole obszaru znacznie się zwiększa. Bo do tego dochodzą sprawy poboczne: odpowiedzialność za zespół, nadzór nad budżetem, raportowanie, zarządzanie całym biurem.

 

Teraz stawiam trzy pytania, na które chciałabym by wszyscy sobie odpowiedzieli:

 • Pracowniku – czy znasz zakres swoich obowiązków i na jakim etapie rozwoju w administracji jesteś?
 • Zarządzający – czy wiesz jaką Twoja firma ma strukturę administracji i jaki jest podział zadań?
 • Kandydatko do pracy – czy wiesz w jakiej grupie jesteś i wiesz co chcesz osiągnąć?

sekretarka-kierownik-biura-ursago
Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu kompetencji, zakresów zadań czy organizacji pracy – napisz, chętnie pomogę!

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz